Szia Bunny,

egy ideje kűzdök a kiégés jelenségével, ami az edzést illeti. A sok ecsetfejű, 60 kilós fizikumra 4 fajta koxot toló nyomorultak között lassan elfogy az életkedvem is, nemhogy az edzés motivációja.

Arra gondoltam, hogy újítok, és megpróbálok alkar-hangsúlyosan edzeni. Anno voltak edzőtársaim, akik szkanderoztak, és ahogy emlékszem, ők minden gyakorlatot tudtak úgy csinálni, hogy a gyakorlat közben az alkar is dolgozott. ( kábeles gyakorlatoknál kiengedték a kezükből az ujjvégig a fogantyút, majd vissza, a mozdulatsor végén. Tehát, pl. bicepsznél a leengedés pontján volt még egy továbbengedés, ami alkarból volt )

A problémám csak az, hogy utánanézve a neten szinte csak a szkanderpad használatát, és/vagy a verseny feltételeket írják le részletesen, magát az edzést nem.
A magam részéről nem szkanderbajnok akarok lenni, csak az alkarom erejét és a fogáserősséget szeretném kicsit szintrehozni, s nem utolsó sorban talán az edzés kedvemen is javítana.

Kérdésem tehát annyi, hogy milyen általános szabályok mentén lássak neki?
Köszi, üdv!

Béla.

FeniX- - 2017-05-27 09:12


Szia!

Ezt a jelenséget nagyon jól ismerem. Én is küzdöttem vele. Annak idején a BodyBuilder Gym ezért született meg, mert behánytam a sok ratyitól, a buzizenétől, a kuplerájtól, mindattól az irritáló szartól, ami szerintem kurvára gátolja az edzésmunkát.

Az edzésben pont az a nehéz, hogy oda kell rá figyelni. A súly mozgatásakor a célizmon kell, hogy legyen a fókuszod. Enélkül nem tudsz teljesítményt nyújtani. Teljesítményt ugyanis kell nyújtani, akkor is, ha ez kívülről nem látszik, mert nem ordítozol közben meg nem rángatózol ezer kilóval.

Amikor a kibaszott rihanna vagy valami mai ratyi vernyog full hangerőn, vagy buzernyákok balfaszkodását kell kerülgetned a teremben, az olyan, mintha egy szúnyog basztatna edzés közben. Sokan ki tudják ezt kapcsolni, én nem. Ezért nem is nagyon edzek Superhero nélkül. Aki alapban szeret edzeni, annak könnyebb. Én pl. utálok, nekem ez mindig is munka volt, kivéve a tizenéves elmebeteg korszakomat.

Nagyon jól látod, hogy az egyik megoldás az edzés célirányosabbá tétele. Hiszen akkor van mire koncentrálnod, könnyebb kizárni a zavaró tényezőket.

A céltalan edzés eleve nem jó. Az "izmos akarok lenni" edzés túl távoli célt jelent, ezért a legtöbben nem érik el.

A fogáserősség fejlesztésének alapja szerintem az, hogy megérted, mit csinál az alkar. Pontosan ezt, fog és szorít, azért nem a csuklóhúzogatásban kell keresni a megoldást, hanem az ujjak behúzásában és a szorításban. 

Ennek érdekében például felhúzásnál fogd át a rudat és szorítsd. Ez minden mozdulatnál működik, de vigyázz, mert elronthatod a gyalorlatot.

Lehet olyan edzést is csinálni, ami a megszokott, némilag akart is igénybe vevő mozdulat fogáserősség-fejlesztő verziója. Felhúzás, vállvonogatás, kalapács bicpesz nagy ismétléssel, lassan, fogásra koncentrálva. A csuklóbehúzás is működik, ha az ujjaidra és a szorításra koncetrálsz, nem a csuklódat rángatod. Szoktam olyat is csinálni, hogy állok két egykezessel, leengedem a súlyt az ujjam végéig, majg megmarkolom. 

Ha megnézed, az erősembereknek a koffercipeléstől és ilyenektől van erős fogása. 

 

 

Bunny - 2017-05-29 10:51